ویزا

ازآنجایی که شرایط ویزا برای ورود به یک کشورخارجی دوحالت بیشترندارد،به عبارتی یا نیازمند ویزاست یا سفربه این کشوربدون ویزا انجام می پذیرد،بایدگفت که اولین گام برای انجام یک سفر خارجی این است که مطلع شویم ورود به کشورمورد نظرنیازمند ویزا هست یا نه.

ویزا مدرکی است که ضمیمه گذرنامه مسافرمی شود و نشانگرآن است که یکی از نمایندگان دولت آن کشوردرمحل سفارتخانه یا کنسولگری،درخواست مسافرمبنی برورود به کشورمدنظر را بررسی کرده و تشخیص داده که مسافرشرایط ورود به کشور مقصد را برای انجام هدفی خاص دارا می باشد.

ویزا از لحاظ شکل ظاهری به دو صورت لیبل والکترونیک می باشد به گونه ای که ویزای لیبل به حالت برچسب گونه درگذرنامه مسافرحک می شود. دربیشترموارد برای دریافت ویزای لیبل مسافرملزم به انگشت نگاری ومصاحبه در سفارت کشور مقصد می باشد. ولی برخی کشورها برای صدورویزای توریستی یک روش ساده ترطراحی کرده اند که صدور ویزا به صورت الکترونیک است به این صورت که مسافربرای اخذ ویزای توریستی کشورمورد نظربدون مصاحبه و انگشت نگاری باتکمیل فرم مربوطه درسایت سفارت کشورمقصد و پرداخت مبلغ مورد نظربا حساب ارزی می تواند ویزای خود را دریافت کند.لازم به ذکراست که برخی ازاین ویزاهای الکترونیک درفرودگاه کشور مقصد به صورت فوری صادر می شود که با نام ویزای فرودگاهی از این نوع ویزا یاد می شود.

براساس اهداف موردنظرمسافروارائه مدارک برای اثبات اهداف ویزا در انواع مختلف صادرمی شود.ویزاهای رایج عمدتا به صورت توریستی،دانشجویی،تجاری،کاری،پژوهشی و...صادرمی شوند.

آنچه مسلم است و همواره توصیه می شود اینکه برای جلوگیری از بروزمشکلات احتمالی مسافر باید ازهمان ابتدا برای دریافت روادید متناسب با فعالیت مورد نظراقدام کند.

ویزا متناسب با مدت زمان سفر،تاریخ صدور،تاریخ انقضا وتعداد ورود به دو دسته کلی تقسیم می شود.ویزا می تواند به صورت "سینگل"صادر شود که دراین صورت مسافر تنها اجازه یکبار ورود به خاک کشورمورد نظررا دارد اما اگر ویزا به صورت "مولتیپل"صادرشود مسافرمجاز به ورود و خروج متعدد در کشور مقصد می باشد.پس درصورتی که قصد سفرمجدد به کشورهای مورد نظررا دارید،برای آنکه مجبوربه گرفتن ویزای دیگرنشوید،ویزایی با مدت طولانی تربه صورت مولتی دریافت کنید.نکته قابل توجه اینکه برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتراز۶ماه امکان تمدید ویزا وجود ندارد مگردر موارد خاص مانند مشکلات پزشکی و از این قبیل موارد. ویزای کانادا و ویزای شینگن از جمله ویزاهایی هستند که قابلیت تبدیل شدن به نوع مولتیپل را داشته و امروزه در بین گردشگران و بازرگانان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.قیمت ویزای کشورها بسته به تعداد ورود و مدت اقامت و اعتبار ویزا متغییر هستند.

9 / 10
از 216 کاربر
نظرات
عنوان سوال :
نام شما :
ایمیل :