ویزای اروپا

 ویزا اروپا

قاره سبز اروپا با قرارگیری در نیم کره شمالی زمین بعد از قاره اقیانوسیه به عنوان دومین قاره کوچک جهان محسوب می شود به گونه ای که قاره سبز اروپا با قاره کهن آسیا در یک پهنه خشکی قرار گرفته اند و درکنار هم منطقه اوراسیا را تشکیل داده اند ، در واقع کوههای آرال مرزبین اروپا و آسیا هستند ، مساحت اروپا در حدود ۱۰ میلیون کیلومترمربع است و بیش از ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت را از یازده درصد از جمعیت کره زمین در خود جای داده است ، این در حالی است که اروپا با وجود مساحت کم پس از آسیا دارای بیشترین تراکم جمعیت در جهان می باشد .

اگر از منظر دیگر به اروپا نگاه کنیم به لحاظ جغرافیایی اروپا به سان یک شبه جزیره ای در شمال غرب اوراسیا و شمال قاره آفریقا می باشد ، قاره اروپا به سبب استقرار در منطقه معتدل شمالی کره زمین به قاره سبز ملقب شده که ما بین آبهای دریای خزر و دریای سیاه در جنوب شرقی ، مدیترانه در جنوب ، اقیانوس اطلس در غرب و دریای آدریاتیک در شمال قرار دارد . اروپا شامل جزایر متعددی است که از بزرگترین آنها می توان به جزایر ایسلند و بریتانیا اشاره کرد و جزایر دیگر از  جمله جزایر مدیترانه شامل قبرس ، ساردنی و سیسیل و ... می باشند .

مهمترین شهرهای اروپا شامل لندن ، پاریس ، برلین ، رم ، مسکو ، آتن ، مادرید هستند.

مناطق اروپا از شرق تا غرب و شمال تا جنوب دارای دسته بندی به خصوصی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود :

۱) منطقه بالکان که اکثرا شامل اروپای شرقی می شود ، کشورهایی از قبیل آلبانی ، بلغارستان ، بوسنی ، رومانی ، صربستان ، کرواسی ، مقدونیه ، مولداوی و مونته نگرو را در دل خود جای داده است .

۲) منطقه بالتیک که شامل کشورهای استونی ، لتونی و لیتوانی می باشد .

۳) منطقه بنه لوکس که شامل کشورهای بلژیک ، لوکزامبورگ ، هلند می شود .

۴) منطقه بریتانیا و ایرلند که شامل انگلستان ، ایرلند گرنزی و ولز می شود .

۵) منطقه قفقاز که شامل کشورهای آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان می باشد .

۶) اروپای مرکزی در واقع قلب اروپا که شامل کشورهای آلمان ، اتریش ، اسلواکی ، اسلوونی ، جمهوری چک ، سوئیس  ،لهستان ، لیختنشتاین ، مجارستان می شود .

۷) منطقه فرانسه و موناکو

۸) منطقه ترکیه ، قبرس و یونان

۹) منطقه شبه جزیره ایبریا که شامل کشورهای آندورا ، اسپانیا ، پرتغال و جبل الطارق می باشد.

۱۰) منطقه شبه جزیره ایتالیا که شامل کشورهای ایتالیا ، سن مارینو ، مالت و واتیکان می شود

۱۱) منطقه اوکراین ، روسیه ، روسیه سفید

۱۲) منطقه اسکاندیناوی که شامل کشورهای ایسلند ، جزایرفارو ، دانمارک ، سوئد ، فنلاند ، نروژ می باشد .

سفر به کشورهای اروپایی می تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد ، البته برخی از این کشورها بدون ویزا هستند و برخی دیگر برای ورود نیازمند اخذ ویزا می باشند از این کشورها که بگذریم به کشورهای عضو شینگن می رسیم که داشتن ویزای شینگن یکی از این کشورها ضامن ورود به تمامی کشورهای حوزه شینگن می باشد .

در ادامه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شینگن بیشتر توضیح خواهیم داد .

اتحادیه اروپا در واقع از مقتدرترین و مستقل ترین نهادهای موجود در جهان است و به عنوان یک اتحادیه اقتصادی – سیاسی با ۲۸ کشور در حال فعالیت است . منشا اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا در سال ۱۹۵۷ با توافق نامه رم بین ۶ کشور اروپایی برمی گردد که در ابتدا صرفا به عنوان اتحادیه اقتصادی شروع به کار نمود .

اتحادیه اروپا در ادامه فعالیت های خود جهت سهولت بیشتر تصمیم به ایجاد پولی واحد برای کشورهای عضو گرفت که از سال ۱۹۹۹  تاکنون ۱۹ کشور واحد پولی یورو را جایگزین پول ملی خود نموده اند ، لازم به ذکر است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا صرفا عضو حوزه شینگن نیستند و برخی از اعضا مشترکند و برخی دیگر عضو اتحادیه اروپا نیستند .

تاریخچه توافق نامه شینگن به سال ۱۹۸۵ میلادی در روستایی به نام شنگن در جنوب لوکزامبورگ برمی گردد که در طی آن مرز بین ۵ کشور اروپای غربی برداشته شد و امکان تردد بدون روادید برای این کشورها به وجود آمد ، این کشورها عبارت بودند از بلژیک ، فرانسه ، آلمان غربی ، هلند و لوگزامبورگ که در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از این توافق نامه ها پیروی می کنند .

امروزه از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا ، ۲۴ کشور در منطقه شینگن قرار دارند ، به گونه ای که ۴ کشور عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا از جمله ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و سوئیس از اعضای شینگن هستند اما عضو اتحادیه اروپا نمی باشند ، حال اگر کشوری عضو اتحادیه اروپا باشد ، تبدیل شدن آن به عضو شینگن یک فرآیند اتوماتیک است . ۴ کشور بلغارستان ، کرواسی ، قبرس و رومانی از لحاظ قانونی چون به عضویت اروپا درآمده اند مجبورند که به منطقه شینگن بپیوندند ، اما هنوز وارد منطقه شینگن نشده اند .

از طرفی کشوری مثل گرجستان  در حال حاضر ناظر اتحادیه اروپاست و جزء منطقه شینگن نمی باشد ، در حوزه شینگن علاوه بر اینکه با داشتن روادید هرکدام از کشورهای شینگن حق ورود به کشورهای دیگر عضو شینگن را داریم ، کلیه حرکات و مبادلات کالا ، اطلاعات ، پول و افراد به شرط قانونی بودن جایز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود .

از ویژگی های برجسته ویزای شینگن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱) لغو کنترل مرزی بین ۲۶ کشور اروپایی ، برای سهولت در رفت و آمد

۲) شرایط ویزای ورودی و اقامت کوتاه مدت برای تمامی کشورهای عضو شینگن به صورت سیستماتیک

۳) در صورت مواجهه یکی از اعضای شینگن با به خطر افتادن امنیت داخلی و تهدیدات احتمالی آن کشور مجاز است تا به مدت ۳۰ روز به کنترل مرزهایش بپردازد .

۴) شهروندان هرکشوری از جهان قادر هستند آزادانه از مرزهای کشورهای شینگن عبور کرده و از بررسی های مرزی معاف شوند.

۵) هماهنگی بین نیروهای پلیس و امنیتی با سایر مقامات کشورهای عضو شینگن که این اختیار را به پلیس می دهد که در خصوص مدت زمان اقامت ، اهداف سفر و هرنوع اطلاعات در مورد مسافرین اقدام به بازرسی نمایند.

همانطور که گفته شد با داشتن ویزای شینگن می توانید به تمامی کشورهای عضو پیمان شینگن سفر نمایید . این کشورها عبارتند از: اتریش ، بلژیک ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، لیختن اشتاین .

ویزای اروپا

انواع ویزای شینگن :

متناسب با هدف ورود به حوزه شینگن چهارنوع ویزا صادر می گردد .

۱) ویزای شینگن نوع A :

این ویزا به نام ترانزیت شناخته می شود به گونه ای که مسافر نمی تواند از فرودگاه خارج شود و تنها می تواند از یک فرودگاه شینگن پرواز را تعویض کند و اقدام به خروج از حوزه شینگن نماید .

۲) ویزای شینگن نوع B :

این ویزا به عنوان ویزای عبور مورد استفاده قرار می گیرد ، در واقع با داشتن ویزای عبور مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد به این شرط که از کشور حوزه شینگن تنها به عنوان محل عبور استفاده نماید و در نهایت با سفری زمینی خود را به کشوری خارج از محدوده شینگن برساند .

۳) ویزای شینگن نوع C :

از متداول ترین و پرطرفدارترین ویزاهای شینگن ، ویزای توریستی می باشد که این ویزا به سه صورت یکبارورود ، دوبارورود و چند بار ورود صادر میگردد ، به گونه ای که با داشتن ویزای یکبار ورود می توانید تنها یکبار به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن وارد شده و به محض ترک آن کشور اعتبار ویزا فارغ از مدت زمان آن به پایان خواهد رسید .

با داشتن ویزای دوبار ورود مسافر قادر خواهد بود که تنها دو مرتبه به کشوری در این وارد شود ، درنظر داشته باشید که این ویزا در محدوده زمانی مشخصی قابل استفاده است .

اما ویزای مولتی یا چند بار ورود شینگن اجازه نامحدود را به مسافر برای تردد در کشورهای حوزه شینگن می دهد ، به گونه ای که تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال است ، به علاوه زمان این ۹۰ روز به محض ورود شما به هریک از کشورهای ناحیه شینگن محاسبه می شود .

۴) ویزای شینگن نوع D :

این ویزا مخصوص دانشجویان ، بازرگانان یا کسانی است که برای مدت زمان مشخصی قصد دارند در ناحیه شینگن اقامت داشته باشند . این ویزا هم می تواند یکبار ورود و هم چند بار ورود صادر گردد. ویزای یکبار ورود برای افرادی صادر می شود که به دلایل مشخصی مانند خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره ای مشخص در یکی از کشورهای حوزه شینگن را داشته باشند .

ویزای چندبار ورود این امکان را به مسافر می دهد که بدون نیاز به اخذ روادید دیگر می توان به تمامی کشورهای ناحیه شینگن بدون هیچ محدودیتی سفر کرد .

چگونگی اخذ ویزای شینگن

برای دریافت ویزای شینگن نیازمند طی مراحل زیر خواهیم بود :

۱) دعوتنامه خانوادگی ، کاری ، سایر و ... / سفر توریستی

سفر به محدوده شینگن می تواند بر اساس دعوت دوستان یا اقوام ، یک شرکت یا یک دانشگاه یا موسسه صورت پذیرد .

اما درصورت نداشتن دعوتنامه باید درخواست سفر توریستی کنید به گونه ای که برای قبول چنین درخواستی معمولا لازم است قبلا سفرهای خارجی متعددی انجام شده باشد تا نشان داده شود که شما در زمینه سفرهای توریستی فعال هستید .

۲) پر کردن فرم های مربوطه

۳) گرفتن وقت مصاحبه از سفارت مربوطه

۴) حضور در سفارت و ارائه مدارک و فرم های تکمیل شده

۵) انتظار برای دریافت ویزا که عموما از روز مصاحبه تا گرفتن پاسخ از سفارت بین ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز دارد .

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

۱) دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵ تمام رخ ، زمینه سفید ، جدید

۲) ترجمه شناسنامه و کارت ملی به زبان مورد نظر سفارت مربوطه و با تائید دادگستری و وزارت امورخارجه

۳) برای افراد متاهل ترجمه سند ازدواج ممهور شده و تایید شده از طرف وزارت امورخارجه و دادگستری

۳) گذرنامه با اعتبار حداقل ۷ ماه

۵) مدارک شغلی و سوابق بیمه

۶) پرینت گردش سه ماهه حساب با تاییدیه بانک به زبان انگلیسی

۷) رزروقطعی بلیط پرواز و هتل محل اقامت

۸) تهیه ارزمسافرتی و بیمه مسافرتی

 

تماس با ما

 

8 / 10
از 787 کاربر
نظرات
طوسی : اعتبار ویزای توریستی
0 0
سلام اعتبار ویزای توریستی شینگن معمولا چندروز هستش و ایا ما تاریخ رو مشخص میکنیم یا سفارت؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و روز بخیر اعتبار ویزای شینگن معمولا برای بار اول یکماه و اعتبار اقامت حداکثر 15 روز است. توجه نمائید باید برنامه سفر به شینگن را طوری برنامه ریزی کنید که مدت زمان اقامت شما قبل از تاریخ اتمام ویزای درج شده در پاسپورت انجام گردد.
ایزدی : ریجکتی ایتالیا
0 0
سلام من برای ویزای کانادا میخواستم ویزای شینگن بگیرم اا الان ریجکت شدم ..حالا برای گرفتن ویزای شینگن گفتن باید پاسم سفر داشته باشه کدوم کشور رو پیشنهاد میکنید ؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و روز بخیر کشورهای مطرح بغیر از شینگن در درجه اول ژاپن و پس ازآن کشورهائیست که ویزای لیبل دارند مثل کره جنوبی،سنگاپور،روسیه،چین،... میباشد.
پرهام رمضانی : مدارک سفر
0 0
با سلام خدمت شما.آیا برای دریافت ویزای شینگن سند ملکیت هم اجباری هست و اینکه حداقل حساب بانکی که باید چه مقدار باشد؟ با تشکر از شما
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و روز بخیر اکثر سفارتهای شینگن نیاز به ارائه سند ملکی دارند ولی بطور مثال فرانسه نیاز ندارد. حداقا حساب بانکی بر اساس شرایط شغلی و درآمد شما باید باشد ولی حداقل کمتر از 70 میلیون نباشد.
عنوان سوال :
نام شما :
ایمیل :